Zatímco relaxace se zaměřuje na uvolnění a snížení stresu, regenerace se soustředí na fyzickou obnovu sil a posílení těla po fyzické aktivitě. Oba procesy jsou důležité pro udržení zdraví, pohody, celkové vitality a mají zásadní vliv na udržení celkového zdraví a optimálního výkonu organismu. Důkladná péče o své tělo v každodenním životě přináší mnoho výhod a je nezbytná pro dlouhodobou udržitelnost zdraví a pohody.

produkty enervit na balkóně v Tauplitz kasper swix team

Většinu článků cílíme převážně na aktivní sportující populaci, ale tentokrát uděláme výjimku. Hlavní důvod je ten, že sportovci mají zcela jiný práh zatížení a co už může být pro nesportovce trénink, pro sportovce se může jednat o aktivní regeneraci či relaxaci. Každý si musí tedy najít „správnou“ míru stresu a kompenzovat to potřebnou mírou relaxace či regenerace. Alespoň základní míra relaxace/regenerace není žádná věda. Jedná se o komplexní způsob zdravé životosprávy, viz následující otázky.

  1. Kolik hodin denně spíte?
  2. Máte nějaký den v týdnu zaměřený na relaxaci, případně si můžete dovolit „vypnout“?
  3. Stravujete se pravidelně bez přílišné konzumace „junk food“?
  4. Máte dostatečný příjem tekutin zejména vody?
  5. Jaké benefity může relaxace a regenerace přinášet v rámci našeho psychického a fyzického zdraví?
skupina lidí na soustředění v Tauplitz

Nemám příliš v lásce striktní pravidla, ale naše tělo potažmo naše zdraví je to nejcennější, co máme. Každý se v tomto ohledu zodpovídá sám sobě. Každý z nás je zároveň originál a potřebuje trochu něco jiného. Ač máme v České republice výhodu robustního zdravotního systému, není radno se na tuto alternativu příliš spoléhat.

Relaxace vs regenerace

Relaxace se zaměřuje na snížení úrovně stresu, napětí a nervozity v těle a mysli. Je to proces, který umožňuje tělu a mysli odpočinout si, uvolnit se a obnovit svou rovnováhu. Relaxace může být prováděna různými metodami, jako je meditace, jóga, čtení knihy, poslech hudby nebo jednoduše odpočinek v tichém a klidném prostředí. Dnešní doba silně orientovaná na výkon ve všech podobách vede k tomu, že jsme v permanentním stresu. V závislosti na osobní zkušenosti a vnímání může být sport pro některé lidi primárně zdrojem stresu, zatímco pro jiné může být způsobem, jak relaxovat a uvolnit se. Vše je tedy o určitém balancování a hledání harmonie.Regenerace se zaměřuje na obnovu fyzické síly a vytrvalosti po fyzické aktivitě nebo náročném tréninku. Je to proces, při kterém se svaly, tkáně a energetické zdroje těla opravují a obnovují po zátěži. Regenerace sil může zahrnovat odpočívání, správnou výživu, hydrataci, masáže a další regenerační techniky, které podporují rychlou obnovu těla a minimalizují riziko přetížení nebo zranění. U sportovců si spíše představíme regeneraci jako jakýsi nástroj na optimalizaci výkonu. Nejdůležitější je pro nás obnovení svalů a tkání, jelikož vlivem tréninku dochází k mikrotraumatům.

obrázek zobrazující prostředí pro relax

Dále sledujeme celkové zatížení organismu, aby nedošlo k přetížení či zranění. Alfou a omegou je udržení rovnováhy mezi zatížením a odpočinkem. Svým sportovcům vždy kladu na srdce, že je vždy lepší o jeden a více dní volna než se „plácat“ se zdravotními peripetiemi. Posledním a neméně důležitým aspektem je obnova energetických zdrojů. Bez diskuse je podpora imunitního systému a snižování rizika vzniku řady zdravotních problémů spojených s chronickým stresem a nedostatkem odpočinku. Všechny tyto aspekty se následně propíšou do lepšího soustředění, efektivnějšího řešení problémů a dosahování lepších pracovních či sportovních výkonů.